اوپک ۵۷ هزار بشکه در روز تولید خود را افزایش داد

کشورهای عضو اوپک روی هم رفته ۲۸.۵۶ میلیون بشکه در روز نفت در ماه مارس تولید کرده‌اند که تنها ۵۷ هزار بشکه در روز بیشتر از ماه قبل‌ بوده است.

 به نقل از اویل پرایس، افزایش تولید نفت اوپک در ماه مارس تنها 57 هزار بشکه در روز بیشتر از ماه قبل‌از آن بوده است. کشورهای آفریقایی عضو اوپک برای تولید بیشتر نفت خام با مشکل مواجه هستند که تا حدی افزایش تولید اعضای خاورمیانه این گروه را کم‌رنگ می‌کند.

طبق گزارش ماهانه اوپک از بازار نفت، تمام 13 عضو این گروه از جمله لیبی، ایران و ونزوئلا که از قرارداد اوپک پلاس معاف شده‌اند، 28.56 میلیون بشکه در روز نفت در ماه مارس تولید کرده‌اند که تنها 57 هزار بشکه در روز نسبت‌به ماه فوریه افزایش دارد.

تولید نفت بیشتر در سه تولیدکننده عرب حاشیه خلیج‌فارس یعنی عربستان، کویت و امارات افزایش‌یافته و تولید لیبی، نیجریه و کنگو پایین آمده‌است.

عربستان‌سعودی تولید خود را 54 هزار بشکه در روز در ماه مارس افزایش داده و به 10.262 میلیون بشکه رسانده‌است، این در حالی است که سهمیه عربستان برای تولید در این ماه طبق قرارداد اوپک پلاس برابر با 10.331 میلیون بشکه در روز است. تولید امارات 23 هزار بشکه در روز افزایش‌یافته و به 2.983 میلیون بشکه رسیده‌است. سهمیه این کشور طبق قرارداد اوپک پلاس برابر با 2.976 میلیون بشکه در روز است. کویت هم تولید خود را 25 هزار بشکه در روز بالا برده و به 2.639 میلیون بشکه رسید رسانده‌است که کاملاً مطابق با سهمیه آن طبق قرارداد اوپک پلاس است.

درحالی‌که تولیدکنندگان حاشیه خلیج‌فارس کم‌وبیش به سهمیه‌های خود پایبند بوده‌اند، تولیدکنندگان آفریقایی مثل نیجریه، کنگو و آنگولا با کاهش تولید مواجه هستند. تولید نیجریه 24 هزار بشکه در روز پایین آمده و به 1.354 میلیون  بشکه رسیده‌است. درحالی‌که طبق سهمیه اوپک پلاس می‌تواند 1.718 میلیون بشکه در روز تولید کند.

 اوپک رشد عرضه نفت تولیدکنندگان غیراوپک را در سال جاری میلادی 300 هزار بشکه در روز پایین آورده و 2.7 میلیون بشکه در روز اعلام کرده‌است که بیشتر مربوط می‌شود به کاهش 530 هزار بشکه‌ای تولید روزانه روسیه. اوپک همچنین پیش‌بینی خود از رشد تولید نفت خام آمریکا را 260 هزار بشکه در روز بالا برده‌است.

نظر خود را بنویسید